OS ve Znojmě - logo tisk o OS 2016 logo novin Znojemsko
 24.05.2016
znak města Znojma
Okrašlovací spolek
předal již pojedenácté ocenění vybraným osobnostem
 
18. května 2016 diplom ceny OS
              
Okrašlovací spolek ocenil osobnosti ze zámku i z podzámčí

Okrašlovací spolek ve Znojmě slavnostně předal minulou středu ve vyhlášeném mázhauzu Domu umění již pojedenácté ocenění vybraným osobnostem regionu.

Letos členové spolku předali čtyři diplomy. Za celoživotní péči o vranovský zámek a kulturní dění ve Vranově spolek ocenil Při výběru tentokrát sáhl do kultury, badatelství i vinařství. Ceny si tak odnesli Miroslava Janíčková (v zastoupení i za svého manžela Karla) za celoživotní péči o zámek a kulturní dění ve Vranově nad Dyjí, dále zástupci spolku Umění do Znojma za organizaci kulturních setkání a propagaci mladých umělců, Vinařství rodiny Špalkovy za propagaci místní vinařské kultury a Karel Jakl za mnohaletou vlastivědnou a badatelskou činnost pro region.

Posledně jmenovaný Karel Jakl, sám člen Okrašlovacího spolku, loni slavil významné životní jubileum. Je vůbec prvním zahraničním oceněným. Má i rakouské občanství, ale do rodného Znojma se pravidelně vrací. Na středečním předávání cen promítl ukázku své sbírky fotografií a dokumentů o Znojmě z druhé poloviny devatenáctého století.

Vinař František Špalek, který přišel s chotí, se snaží s ostatními členy rodiny pečovat o deset hektarů společných vinic s největším ohledem na přírodu. „Svá vína děláme s láskou,“ řekl mimo jiné. Cesta k jejich ekologickému vinařství byla poměrně dlouhá a je podmíněna poctivou prací.

Spolek Umění do Znojma sdružuje partu mladých lidí a pořádá hlavně výstavy, sympozia, kurzy či přednášky. K jeho největším aktivitám patří pořádání PechaKucha Night a Garage Desing. „Ale zaměřujeme se okrajově například i na divadlo. Příští rok náš spolek slaví páté výročí, plány máme velké a jsme plni nadšení, záleží hodně na financích,“ zmínila se Andrea Krčálová. Cenu za spolek převzala společně s Andreou Krejčí.

Miroslava Janíčková hovořila paradoxně naopak o tom, co neudělala. „Tu cenu si nezasloužím a není to póza, pro kulturu Znojemska jsme s manželem neudělali nic víc, než co bylo náplní naší práce. Když mám za sebou ten definitivní odchod, krátkodobý příchod a velmi brzo zase následný odchod ze zámku, na co člověk myslí. Já tedy spíše na to, co se nepovedlo a co už bohužel nestihneme,“ bilancovala minulá i současná vranovská kastelánka, která se po roce letos v březnu kvůli personálním problémům do své funkce překvapivě opět vrátila. Během sezony úřad správce zámku zase předá novým vybraným nástupcům.ceny OS za 2015
Autorka článku a fotek: -jan-, Znojemsko, 24.5.2016


      

tisk tisk 2016 další