OS ve Znojmě - logo tisk o OS 2014 logo novin Znojemský deník
 10. 04. 2014
znak města Znojma
  Ne větrníkům v Podyjí

bylo úspěšné

 
10. dubna 2014 větrníky
              
Dolnorakouská vláda zrušila projekt větrné elektrárny v Podyjí


Vranov nad Dyjí – Dolnorakouská vláda ve středu zrušila projekt větrné elektrárny poblíž hranic Národního parku Podyjí a rakouského Nationalpark Thayatal. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) to oznámil při dnešní návštěvě národního parku ve Vranově nad Dyjí.
 

větrníky v NPP - Znojemský deník
Ilustrační foto. Autor: Deník/Jiří Kopáč


„Podali jsme námitky do procesu posuzování vlivů na životní prostředí SEA a podporovali jsme v nesouhlasu místní obce. Jsem rád, že dolnorakouská vláda přehodnotila plán na rozmístění větrných elektráren na svém území," řekl Brabec. Díky rozhodnutí Rakušanů podle něj zůstane zachovaný ráz zdejší unikátní krajiny a neoslabí se zde turistický ruch.
Podle plánu mělo v blízkosti národního parku u městečka Hardegg vyrůst až 31 větrníků o výšce 200 metrů na ploše 600 hektarů. Proti záměru se stavěli starostové obcí i občanské iniciativy na obou stranách hranice. Jedním z aktivně vystupujících občanů byl znojemský zastupitel Jiří Kacetl.

„Jsem rád, že to takto dopadlo a radovat se mohou všichni přátelé Podyjí. Označil bych to za vítězství občanské společnosti a demokracie. V Česku už jsme k těmto principům poněkud skeptičtí," řekl ČTK Kacetl.

Již dříve byl k projektu zdrženlivý i dolnorakouský hejtman Erwin Pröll, který zdůraznil, že je třeba dbát na estetiku krajiny a stavět větrníky především tam, kde fouká po většinu roku vítr, což v Podyjí není.


Znojemský Deník, 10.4.2014, Autor: ČTK,      

tisk tisk 2014 další