PRVNÍ  KAMENY  ZMIZELÝCH  (STOLPERSTEINE)  TAKÉ  VE  ZNOJMĚ 

Berlínský umělec Gunter  Demnig je známý svojí iniciativou připomínek holocaustu v Německu i v jiných zemích. Na památku židovských spoluobčanů odvlečených do vyhlazovacích táborů – hlavně do Osvětimi umísťuje před jejich bydlištěm do chodníku dlažební kostky s mosaznou destičkou. Ta nese jméno zmizelého, narození a datum odvlečení do koncentračního tábora.

Ve Znojmě se první dva stolpersteiny objevily ve čtvrtek 4. srpna 2016 a to v 17 hodin.

Od konce 19. století žila v našem městě rodina významného židovského podnikatele Weinbergera.  Za první republiky měli jednotliví členové domy vedle sebe na Wilsonově (dnes Rudoleckého) ulici, dnešní čísla 19, 21 a 23. Prakticky celá rodina se v roce 1938 v září před Hitlerem zachránila, ale paní Irena Weinbergerová, rozená Hofmann (nar. 1899) byla již od roku 1932 vdovou a žila s malým synem Georgem Alexandrem (nar. 1929).  Není proto divu, že se znovu zamilovala, a sice do důstojníka čsl. Armády (ve Znojmě byly dvě veliké vojenské posádky).  To se jí stalo osudným. Rodina Weinbergerů se dostala do Švýcarska a Anglie, dnes žijí potomci v USA. Irena se synem měla nastoupit do transportu do Terezína, ale přes Slovensko se chtěla dostat – se změněnou identitou – do Maďarska. Zde jejich stopa v roce 1942 končí.

Z New Yorku teď tedy přijela její neteř, paní Lilian Siculare  (roz. Weinbergerová) i s celou rodinou, aby se tak důstojně  rozloučila se svojí tetou a bratrancem, o jejichž dalším osudu už není nic známo. Za přítomnosti asi osmdesáti dalších účastníků pietní slavnosti byly před domem č. 21 usazeny do chodníku „Kameny zmizelých“. Jsou zatím první ve Znojmě. Celou akci pomohli zorganizovat členové Okrašlovacího spolku. Hosté z USA si také mohli prohlédnout židovský hřbitov, pamětní desku znojemské synagogy, keramickou továrnu Laufen (dříve Dittmar-Urbach), neboť matka Lilian pocházela z rodiny Lichtensternů, která zakoupila od rodiny Dittmar  znojemskou továrnu. Prošla si i vilu na č. 19 (dnes mateřská školka), kde do svých pěti let  a půl let bydlela s rodiči. Na některé věci z vily, zahrady i na svoje příbuzné si stále pamatovala. Dnes je Lilian Siculare-Weinbergerové již 83 let, ale je stále čilá a svojí rodinu, která sem přijela z Vídně neustále „organizovala“. Snad to nebude jejich poslední návštěva Znojma, paní Lilian zde byla už po třetí (1990, 2001).


Irena Weinberger Jiří Weinberger
Irena Weinberger
Jiří Weinberger
L. Černošek, srpen 201   
       
 


zpátky další