logo

   Č  i  n  n  o  s  t

    2 0 1 6


OS

ve

ZNOJMĚ
                                        
               

Obnovení nápisu na Sealsfieldově kameni u Popic

 
Ve spolupráci s občanským sdružením „Popice Charlese Sealsfielda” a správou Národního parku Podyjí byl obnoven původní německy nápis na tzv.  Sealsfieldově kameni na krásné vyhlídce sto metrů nad řekou Dyjí v Národním parku. Zde spisovatel Karl Postl – Charles Sealsfield rodák z Popic rád sedával. Proto mu zde  po jeho smrti nechali znojemští a popičtí rodáci vytesat na skále nápis: „Den Manen unseres großen Landmannes Charles Sealsfield, geb. Zu Poppitz am 3. März, gest. Zu Solothurn am 26. Mai 1864”.
Kámen byl po 2. světové válce odtesán, aby se zapomnělo na vyhnání německých spoluobčanů z našeho kraje. Teprve až po více než sedmdesáti letech byl původní nápis podle kvalitní staré fotografie obnoven. Obnovu v obtížném terénu na příkré skále provedl umělecký kameník Dalibor Dolejší, který s námi už spolupracoval na jiných projektech. Musel se zde připoutat horolezeckým lanem.
V sobotu 21. května 2016, i za účasti televize a samozřejmě představitelů spolku, popického sdružení a ředitele NP Podyjí ing. T. Rothröckla – a dalších početných návštěvníků – byl nápis slavnostně odhalen.
U obnoveného rodného domu spisovatele byla zasazena „Narozeninová lípa“ – Národní park Podyjí totiž slaví již čtvrtstoletí od svého vzniku.
„Tečkou“ za akcí byla komentovaná prohlídka výstavy současného znojemského výtvarníka Karla Pokorného ve „stodole“ – nyní již výstavním prostoru – přímo za dvorem domu Karla Postla. Ten slouží už několik let jako muzeum Charlese Sealsfielda.

Tak se  Znojmu a Znojemsku daří postupně probouzet z anonymity, do které se dostalo po první a pak zvlášť po druhé světové válce.

  Sealfields - kámen

                                                                                                foto: Lubomír Černošek


 L. Černošek, květen 2016

   
zpátky úvod