REZOLUCI OBČANSKÉ VEŘEJNOSTI VE VĚCI DALŠÍHO OSUDU PARKU ZASTUPITELSTVO ZNOJMA ODMÍTLO VZÍT NA VĚDOMÍ!

Milí přátelé znojemského parku!
Rezoluce z našeho setkání v Kině Svět 16. října byla doručena všem radním a zastupitelům města. Podle vyjádření starosty V. Gabrhela byla postoupena odboru investic, aby se jí zabýval. To je ale jediný dílčí krok, který ovšem zatím nic neznamená. Včera, 22. října, kdy se v Dolním parku poroučel k zemi další strom, proběhlo pod starobylou znojemskou radniční věží zasedání nejvyššího orgánu města - zastupitelstva. Když chtěli naši členové a zastupitelé J. Kacetl a J. Ludvík zařadit toto ožehavé téma k projednání, narazili na otočená záda a mlčení! O návrhu zastupitelé většinou svých hlasů odmítli jednat! Zastupitelé, kteří dostali mandát v posledních komunálních volbách od nás občanů. Nakonec však byla rezoluce aspoň v základní úrovni představena J. Kacetlem a J. Ludvíkem v posledním bodu zasedání, kde obvykle přicházejí na přetřes drobnosti či různé dotazy. Diskuse byla poměrně dlouhá a emočně opět vypjatá. Vystoupili i řadoví občané Znojma, kteří se přišli na setkání z vlastního zájmu podívat. S velmi charismatickým a pozitivním vystoupením sklidila potlesk paní Monika Pospíšková. Přesto srdce pana starosty zůstalo chladně ledové. Podle jeho názoru ve Středním parku žádná holoseč neproběhla - zůstalo tam přece pár solitérů, takže bychom "neměli lhát". Ani finální návrh J. Kacetla na usnesení, aby se vedení města rezolucí vážně zabývalo a dohodlo se zástupci občanských sdružení možný kompromis, nebyl přijat. Pro něj hlasovalo pouze 7 zastupitelů, zbytek se zdržel. Většina volených zástupců lidu znojemského tak dala najevo, že řadoví občané do budoucího osudu svého parku nemají právo hovořit. Majitelem jediné možné pravdy je vedení radnice. Výzva k dialogu nebyla opětována!
"Revitalizace", jak správně podotknul J. Ludvík, spíše "výměna starého historického parku za úplně nový, moderní", je dílem brněnského Ateliéru Tišnovka. Jedná se o finančně velmi náročný, až předražený projekt, který patrně plní i jiné zadání, než by se mohlo zdát. Ostentativnost, se kterou vedení radnice i přes silný odpor veřejnosti prosazuje jeho co nejrychlejší a nejdražší realizaci (viz kiosek za 11 milionů korun), nahání až hrůzu a otazníky, kdo se za tyto peníze na projektu ještě přiživí.
Do tohoto kontextu zapadají i anonymní výhrůžky občanům, kteří proti projektu vystupují. Zažili si je už někteří členové Okrašlovacího spolku a nyní také další řadoví občané, kteří se zúčastnili včerejšího zasedání zastupitelstva a vyjádřili svobodně svůj názor. Je zcela zřejmé, že za výhrůžkami musí stát skupina, která má na realizaci "revitalizace" parku eminentní zájem. Přátelé, jistě si sami domyslíte, kdo to může být. Je to pro nás všechny velké poučení, že demokracie ve Znojmě není zdravá, že práva občanů jsou pošlapávána, občané samotní jsou zastrašováni radniční mocí. A nejen to. Na naše setkání do Kina Svět přislíbila přijet Česká televize Brno. Redaktorky redakce zpravodajství nám potvrdily účast, pak ale někdo zavolal či napsal dopis editorovi zpravodajství, a televize nakonec bez omluvy nepřijela! Co na to říct?

Příští týden se poradíme o dalším postupu, kterým by měla být příprava vyhlášení městského referenda. Zůstáváme v kontaktu, sledujte náš facebookový profil či webové stránky.

Děkujeme moc za Vaši neskutečně silnou podporu! Pokusíme se ji nezklamat!
zpátky  úvod