logo
 

Zachraňme naše parky

Zachraňme  naše  parky


OS


ve

ZNOJMĚ
          
 
                                 


Alej, park, sad 

     tak byl ve své historii  nazýván  "Městský park" ve Znojmě, druhý nejstarší veřejný park na Moravě a třetí nejstarší v ČR (založen 1804)

  • Alej 
         v širším smyslu slova, je silnice nebo cesta ohraničená na obou stranách stromy. V užším a původním smyslu je alej prodloužená architektonická, stromy osazená osa cesty směřující do krajiny. 
         Slovo alej pochází původně z francouzského slova „aller“ – což znamená cesta  i chodit. Z tohoto slova vznikl výraz „allé“, původně znamenající stinná stezka pro pěší v architektonické zahradě.
         Za třicetileté války se tento výraz dostal přes němčinu ( „die Allee“ ) také do češtiny.

aleje - silnice

silniční alej
aleje park ve Vídni-Schoenbrunualej ve vídeňském parku Schönbrunn  • Park

    Slovo pochází z latinského výrazu – „parricus“ (t.j. obora nebo hájený les) a označuje větší, zelení osazenou plochu, která je vytvořená podle pravidel zahradnického umění a má sloužit k okrášlení sídel a k příjemnému odpočinku. Parky byly původně zakládány mimo města jako velkoplošné přírodní zahrady. Jako příklady lze uvést: „Francouzský park“ se svým geometricky pravidelném stylu a nebo „Anglický krajinný park“ napodobující přírodní nepravidelnost. Od poloviny 18. století se stále častěji zřizují vnitroměstské pobytové a  odpočinné plochy, zvané veřejné zahrady, veřejné parky, městské lesíky, městské parky. Velmi důležitá je i funkce parků a lesíků coby „zelené plíce“ měst a průmyslových anglo-merací při vytvaření kyslíku a   filtrování prachu pomocí listí a jehličí.

Vídeň - Tuerkenschanz park

Park na tureckých šancích (Türkenschanzpark) ve Vídni - 2011
Vádeň - Městský park

Městský park (Stadtpark) ve Vídni - žáci MŠ se učí pečovat o svůj park  -  2011


  • Sad

    je ve svém původním významu specializovaná zahrada, která je primárně uzpůsobena pro pěstování ovocných stromů a keřů, je tedy zaměřena především na produkci ovoce ve větším měřítku. Sady mohou mít, zejména ve velkých městech, ale i svoji okrasnou, estetickou a rekreační funkci a zde často bývají kombinovány s různými typy parků nebo lesoparků.


Vídeň - Volksgarten

Růžový sad v Lidovém parku (Volksgarten) - Vídeň 2012
Vídeň - Volksgarten

Růžový sad v Lidovém parku (Volksgarten) - Vídeň 2012

nebo 

  • "stávající stavební pozemek"

park - stavební pozemek

park - stavební pozemek


         jak ho roku 2008 nazval Atelier Tišnovka (Tišnovská 145, 614 00 Brno)   (MĚSTSKÝ PARK VE ZNOJMĚ - REVITALIZACE, DOKUMENTACE PRO STAVEBNÍ POVOLENÍ, prosinec 2008, ad A.2)  


Dallší fotografie ze znojemského Městského parku z dob  minulých a ze současnosti najdete v našem albumu: "Revitalizace" Městského parku ve Znojmě 2012-13

Fotografie: aleje: Wikipedia.de, park, sad a "stavební pozemek": Karel Jakl
Text: Karel Jakl
  
zpátky úvod